2020 En Çok Kullanılan Oyun Motorları

Oyun sektörü her geçen gün ivmelenerek büyümekte. Bu büyümeden nasibini alan kişiler ise şüphesiz şirketler ve geliştiriciler. Eğer bir şirketiniz yoksa üzülmeyin, hala bir oyun geliştiricisi olabilirsiniz. Bunun için bir oyun motorlarına ihtiyacınız olabilir.

Halihazırda bulunan onlarca oyun motoru var. Hepsinin kullandığı diller, fizik algoritmaları ve arayüzleri farklı. Bu yüzden yeni başlayan biri için kolay arayüzlü bir oyun motoru, tecrübeli biri için daha iyi grafikli oyun motorları tercih edilebilir.

Oyun Motorları Nedir?

Oyun motorları; oyun yazılımlarında fizik, grafik ve kodlamayı sağlayan programlardır. Bir oyun için mutlaka bir oyun motoruna ihtiyacınız olur; ister kendiniz kodlayın, ister hazır kullanın; her şekilde ihtiyacınız olacaktır.

Gelin 2020 yılının en çok kullanılan oyun motorlarına bir göz atalım.

İlginizi Çekebilir: STEAM THE BANNER SAGA SERİSİ İNDİRİMLERİ!

En Çok Tercih Edilen Oyun Motorları

1) Unity

Oyun motoru denince akla ilk gelen isim olan Unity, kesinlikle kullanımı en kolay oyun motorları arasında yer alır. Eğer yeni başladıysanız ve oyun yapmak istiyorsanız Unity’i kesinlikle tavsiye ederim. Unity C# dilini kullanır (eski sürümlerinde Javascript de vardı).

Unity
Unity

Unity’e buradan ulaşabilirsiniz: Unity

2) Unreal Engine

Epic Games tarafından üretilen Unreal Engine; Rocket League, Street Fighter 5 gibi oyunların yapımında kullanılmıştır. Dil olarak C++ kullanır.

Unreal Engine
Unreal Engine

Unreal Engine’ye buradan ulaşabilirsiniz: Unreal Engine

3) Godot Engine

Steam üzerinde de bulunan Godot Engine bana göre çalışması en kolay oyun motoru. Dil olarak Python benzeri olan GDScript kullanır.

Unity ve Unreal Engine aksine Godot ile çalışmak için iyi bir bilgisayarınızın olması gerekmez. Diğerleri aksine Godot ile yapılan büyük oyunlar olmasa da Godot küçük platform oyunlarınız için mükemmel.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir